Publicēts:   01/11/2019
Atpakaļ

“Svjatki” Ventspilī

Ventspilī par labu tradīciju kļuvusi Svjatku svinēšana. Par Svjatkiem vai svētajām dienām sauc 12 dienas no Kristus Dzimšanas (7. janvāris, pareizticīgo Ziemassvētki) līdz Kristībām (19. janvāris, pareizticīgo svētki Kreščeņie Gospodņe). Visas divpadsmit tiek svētītas ar lielo notikumu - Kristus Dzimšanu.

           

Ko darīja kristieši Svjatkos? Tradicionāli palīdzēja nabadzīgiem un nevarīgiem, dāvināja, devās ciemos. Šodien Svjatkos tiek organizēti koncerti, tostarp arī Ventspilī.

 

            Koncerts “Svjatku tikšanās”, 11. janvārī plkst.19.00, Pārventas bibliotēkā (Tārgales iela 4). Tā ir iespēja svētku dienās tikties dažādiem kolektīviem un izpildītājiem un dalīties Kristus gaismā ar pilsētniekiem. Lūgšana, dziesma, mūzika ir tas, kas mūs vieno. Horeogrāfiskā grupa “Konfetti” (vadītāja Ļ.Basmanova) radīs Ziemassvētku noskaņu. Garīgās pareizticīgo dziedājumus izpildīs koris “Kantabile” J.Vasevas vadībā.

            Vārds “Svjatki” radies no darbības vārda “svētīt”, jo Svjatkos tauta “svētī”,proti, slavē Kristu un Kristus Dzimšanu. Kristuslavēji (latv. Ķekatnieki) gāja pa pagalmiem dziedāja koļadki – garīgas dziesmiņas, kas ir veltītas Ziemassvētkiem.

Folkloras ansamblis “Jurjev Deņ” (Ventspils 2. vidusskola, vadītāji P.Turkova un N.Jakovļeva) savu uzstāšanos veltīs Krievijas Ziemeļrietumu Svjatku tradīcijām. Ansambļa izpildījumā skanēs koļadki, notiks riņķu dejas un tiks izspēlētas svjatku rotaļas ar skatītājiem.

Irīna Krivika lasīs protoireja Andreja Logvinova dzejoli.

 

            Ar savu muzikālo talantu skatītājus iepriecinās ģitārists Dmitrijs Ivanovs (Mūzikas skolas 4. klase, pedagogs – Šamils Almakajevs).

            Uzstāsies viesi no Liepājas - protoireja Aleksandra Platinska muzikālā ģimene. Tas ir reti sastopams spēcīgas ģimenes savienības gadījums, kurā valda mīlestība un saskaņa. Viņu izpildījumā skanēs šūpuļdziesmas, dziesmas par mīlestību, dziesmas-pārdomas.

 

Ieeja bez maksas.

 

       18. janvārī, plkst. 17.30, Kultūras centrā foajē un mazajā zālē (Kuldīgas iela 18) apmeklētājus gaida Svjatku rotaļas un joku zīlēšanas (vadīs VJN teātra studija “MĒS”).

       Plkst. 18.00, Kultūras centrā lielajā zālē sāksies muzikāli interaktīva programma “Svjatočnie večorki”, kurā skanēs tautas dziesmas, skatītāji varēs redzēt tautas dejas, piedalīties riņķu dejās, zīlēšanās un joku ainiņās. Tiks izspēlēta tradicionālā loterija (ieejas biļetes).

       Večorku saimnieku lomās – Ventspils kolektīvi: folkloras ansamblis “Zdravica” (vadītāja N.Cinkmane, koncertmeistare L.Baidarova) un horeogrāfiskais ansamblis “Konfetti”(Ļ.Basmanovas vadībā)

       Viesi no Rīgas – ģimeņu folkloras ansamblis “Berendejka” (vadītāja A.Semjonova, folkloras pedagogs un režisore O.Dergunova) – dažādu starptautisko konkursu un festivālu laureāte: konkurss “Rižskij prjanik”- Latvija, konkurss-festivāls “Interfolk”, “Malahitovaja škatulka” un “Chorus inside 2011”- Krievija, “Prague Christmas”- Čehija, “Narvas pavasaris”- Igaunija un citi, kā arī Starptautiskā festivāla “Baltika” un Starptautiskā Masku tradīciju festivāla ikgadēja dalībniece.

       Otrais viesis, ne mazāk nopelniem bagātais kolektīvs – bērnu horeogrāfiskais ansamblis “Zadorinka” (vadītāja N.Čerepeņenkova) – viens no ikgadēja bērnu horeogrāfiskā festivāla Latvijā, kas veltīts Starptautiskai bērnu aizsardzības dienai, organizators, kā arī dažādu labdarības pasākumu un tautas svētku (Ziemassvētki, Masļeņica, Lieldienas) dalībnieks. Ansambli ar aplausiem sagaidīja koncertos Francijā, Spānijā, Bulgārijā, Beļģijā, Ziemeļu Osetijā, Čehijā, Slovākijā, Krievijā, Baltkrievijā, Ukrainā, Lietuvā un Igaunijā. Ansamblis ir daudzu starptautisko konkursu un festivālu laureāts.

 

Ieeja: 2.00 EUR

 

 

 

 

 

Informējam, ka Ventspils pilsētas pašvaldības rīkoto publisko pasākumu laikā informācijas atklātības nodrošināšanai un ilustratīvi mākslinieciskiem mērķiem, publicitātei, mārketingam un intervijām, var tikt veikta fotografēšana, video vai audiovizuāla fiksācija.

 

Fotoattēli un video var tikt izvietoti Ventspils pilsētas pašvaldības portālā www.ventspils.lv un Ventspils Kultūras centra mājas lapā www.kulturascentrs.ventspils.lv, kā arī pašvaldības kontos sociālajā tīklā Facebook.com, Twitter.com, Draugiem.lv un Instagram.com.

 

Jums ir tiesības pieprasīt neizmantot vai dzēst, ja tas ir tehniski iespējams, minēto fiksāciju ar Jūsu personas datiem.

 

Pārzinis: Ventspils pilsētas dome, Jūras iela 36, Ventspils, LV – 3601, e-pasts: [email protected].