Piektdienas vakaros mūzikas straume pie Ventspils strūklakām

Maijā ik piektdienas vakaru kāda no Ventspils strūklakām atdzīvosies muzikālā straumē jeb “Strūklaku strīmā”. Četras piektdienas, četri dažādi mūzikas notikumi dabā un tiešsaistē. Pirmā straumēšana 7. maijā plkst. 20:00 pie strūklakas “Fregate “Valzivs”” ar tiešraidi Facebook. Ieskatīsimies Latvijas nopietnās deju mūzikas saknēs, kas raksturojamas divos vārdos – “Latvian beat”.

Vakara moderators Raimonds Mežaks, kurš zināms kā pašaizliedzīgs mūzikas kolekcionārs un analogo ierakstu entuziasts, uz sarunu būs aicinājis Latvijas diskotēku dzīvo leģendu Eastbam jeb Robertu Gobziņu un liepājnieku Mārci Grīnbartu, kura ieguldījumu pašmāju deju mūzikā nevar nenovērtēt. Vakara muzikālajā daļā miksēšanas paraugdemonstrējumus uz lenšu magnetofoniem rādīs Eastbam un Mixmaster Raitis, savukārt, krietnas devas “Latvian beat” skaņu no saviem rūpīgi koptajiem lenšu aparātiem izvilinās Mārcis Grīnbarts jeb grupas “Dvēsele” sirds un dvēsele.

EASTBAM jeb Roberts Gobziņš – Latvijas diskotēku dzīvā leģenda ar pieredzi dīdžejmākslā vairāk kā 40 gadu garumā. 1987. gadā uzsāk sadarbību ar vienu no zināmākajiem mūsu planētas elektroniskās mūzikas māksliniekiem – DJ Westbam. Šajā pašā gadā DJ Westbam viesojas Rīgā, demonstrē dažādus miksēšanas trikus un kopā ar Eastbam un Ainaru Mielavu, diskotēkā “Poly”, ieraksta skaņdarbu “Do it in the punk mix”, kas tiek izdots vinila skaņuplatē. Šis notikums iezīmē robežšķirtni, pēc kuras daudzi Latvijas dīdžeji un mūziķi, ar tobrīd pieejamo tehnisko ekipējumu, sāk veidot savus skaņdarbus. Izveidotais elektroniskās deju mūzikas stils un arī kustība tiek nosaukta par “Latvian beat”. 1990. gadā Eastbam Berlīnē, pēc aptuveni trīs mēnešu darba, ieraksta leģendāro skaņdarbu “Aka Aka”. 2020. gadā, atzīmējot skaņdarba 30. jubileju, tika apkopots, ka skaņdarbam “Aka Aka” ir vismaz septiņi remiksi.

Mārcis Grīnbarts – viens no “Latvian beat” pamatlicējiem. Mācījies Aizkraukles (Stučkas) Pētera Barisona mūzikas skolā. Liepājas pedagoģiskajā institūtā ieguvis kordiriģenta specialitāti. Astoņdesmito gadu beigās nodarbojies ar folkmūziku. Pēc house un techno mūzikas ienākšanas Latvijā, strauji iesaistījies “Latvian beat” kustībā gan kā lenšu žokejs, gan mūziķis. 1988. gadā kopā ar DJ Rimu jeb Raimondu Kamzolu izveido deju mūzikas grupu “Dvēsele”. Savas darbības laikā duets radīja vismaz 13 emocionāli dziļus, gaumīgus un vēstošus deju mūzikas skaņdarbus. Mārcis Grīnbarts, kā viens no retajiem “Latvian beat” dalībniekiem ar muzikālu izglītību, skaņdarbu veidošanā atbalstīja arī citus aktīvistus, piemēram, repa mākslinieku MC Uncle U (Uģi Kārkliņu) un Grobiņas repa grupu “The Scalp”.

Raimonds Mežaks – dīdžejs un Latvijas alternatīvās mūzikas un mūzikas mediju pētnieks no Cēsīm. Kā dīdžejs uzstājies dažādos pagrīdes elektroniskās deju mūzikas pasākumos Cēsīs, Rīgā, Ogrē, Liepājā, Valmierā, Valkā un Rīgā. Kopš 2015. gada Cēsīs rīko izglītojoši izklaidējošu diskotēku “Kasešu nakts”.