Maskošanās prieks vienatnē

Paldies saku Dieviņam,

Nu atnāca Ziemas svētki;

Dievs lai dod veselību

Lieldieniņu sagaidīt.

Ar šo vienkāršo un sirsnīgo latviešu tautas dainu vēlējumu vēršos pie visiem, kas lasīs šīs rindas. Esam pienākuši pie Ziemas “laika kalna”, nu uzvilksim svētkus kalniņā – atzīmēsim savās mājās, savās sētās… Mūsu pilsētā gan šoreiz izpaliks tradicionālais bluķa vilkšanas un dedzināšanas notikums. Tad vajadzētu milzu bluķi, lai tas uzņemtu un aiznestu ugunij 2020. gada visnoslēpumaināko, neatbildēto “Kas tu esi Covid-19 ?” nelaimi.

Šoreiz izpaliks maskošanās un dejošana, bet – nekas. Kāds var izmēģināt vienatnē ļaunos garus pabaidīt kādā mežmalā. Bet patiesībā mūsdienu pilsētniekam būtu jāiemācās no jauna, kas ir maskošanās prieks un ar to saistītā “ārdīšanās” – cilvēki izjustu atbrīvošanos no uzkrātajām negatīvajām enerģijām.

Kā tad lai sajūt šo “Bluķa” vakaru? Pasēdi pie iedegtas sveces, pie iekurtas krāsns, kamīna. Paklusē! Nomierinies un no sirds parunā ar Uguni! Pastāsti par savu sāpi, paprasi, lai palīdz labajiem nodomiem un aizbaida sliktos! Attīries un uzņem Uguns spēku caur vārdiem, pateiktiem Svētajos rakstos, dainās vai Konfūcija pamācībās ! – tā jau ir katra paša dvēseles izvēle.

Tā kā pēc Ziemassvētkiem sagaidīsim Saules gaismu pieaugam, tad – lai visiem ir cerība uz labu Jauno gadu, uz veselību, uz darbu, uz saticību, savstarpēju palīdzību, uz sajūtu būt vajadzīgam šajā pasaulē, lai darītu to labāku!

 

Ligita Vaļuka – Ventspils Kultūras centra folkloras kopas “Laipa” vadītāja.